Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Sociologija>Pagalba smurtą patyrusiems vaikams: patirtis ir šiuolaikiniai sprendimai

Pagalba smurtą patyrusiems vaikams: patirtis ir šiuolaikiniai sprendimai

  
 
 
1234567891011121314151617181920212223242526272829303132333435
Aprašymas

Bendra charakteristika. Smurtą apibrėžiančios sąvokos. Naudojamo prieš vaikus smurto priežastys. Prievartos požymiai. Pasekmės, lydinčios smurtą patyrusius vaikus. Pasaulio valstybių patirties, tarptautinių dokumentų rekomendacijų įvertinimas. Situacijos Lietuvoje analizė: pirmieji žingsniai problemos sprendimo link. Šių dienų Lietuvos situacija: UNESCO projekto metu atlikti tyrimai. Šeima. Mokykla. Visuomenė. Išvados. Galimi problemos sprendimo keliai.

Ištrauka

Prievarta kaip fenomenas lydi visą žmonijos istoriją, ją aprašo įvairūs autoriai nuo pačių ankstyviausių rašytinių šaltinių- Biblijos, Egipto ar Babilono raštijos paminklų, Homero poemų ligi šių dienų. Prievarta vaizduojama labai įvairiais pavidalais- nuo didvyriškumo iki nusikaltimo. Šį požiūrių nenuoseklumą atspindi posakis:"Kai žūsta vienas žmogus- tai tragedija, kai žūva tūkstančiai- tai politika". Tačiau toks universalus visai žmogaus būčiai fenomenas paradoksaliai praslydo pro filosofų akis, ir tik XIX- XX amžiais atsirado dvi filosofijos sistemos, aprašančios ir įprasminančios jį- tai marksizmas ir egzistencializmas.
Marksizmui prievarta yra engiamųjų visuomenės klasių įrankis nuversti jas eksplotuojančius išnaudotojus, todėl ji pateisinama kaip ir bet kuris įrankis, galintis duoti pageidaujamą (be abejo, filosofijos autorių požiūriu) rezultatą. Tačiau tokio požiūrio moralinis poveikis visuomenei ir individui yra neabejotinai destruktyvus ir tos filosofijos diegimas Lietuvos kasdienybėn, trukęs penkiasdešimt metų, negalėjo nepalikti pėdsakų. Šį poveikį rodo žmogaus kaip individo nuvertėjimas, kasdieninės moralės normų devalvavimas, trumpalaikio efekto pervertinimas- iš esmės krizinės situacijos ženklai. Tokiame kontekste fizinė, moralinė ar seksualinė prievarta prieš vaikus- tik vienas laiko dvasios požymis, ir vargu ar pavyks atskirai jį paveikti, tačiau šios pastangos yra vienas iš kelių pakeisti pragaištingos sistemos suformuotą homo sovietikus . Viena iš neabejotinų homo sovietikus savybių buvo izoliavimasis savo artimiausioje socialinėje aplinkoje, baimė kištis į svetimus reikalus ir dviguba moralė, kuomet svarbus tik išoriškai demonsruojamas veidas, bet ne kasdienis žmogaus elgesys, jei jis nepavojingas sistemai. Tarybinių laikų šventinės vaikų dainelės "Mes sotūs laimingi, gražiai aprengti" motyvas ironiškai dengė uždraustą temą.Tokioje aplinkoje, kur agresijai dar padėdavo reikštis ir alkoholizmas, prievarta namuose, ypač prieš vaikus,tai tebuvo menka buities problema, tad jai skirti dėmesį "į komunizmą žengiančiai visuomenei" atrodė per menka. Atsisakyti šio požiūrio nelengva, nes per kelias kartas išugdytos vertybės labai sunkiai užleidžia vietą naujoms, reikalaujančioms pilietiškumo, asmeninės atsakomybės už savo sprendimus bei įgūdžius gyventi visuomenėje. Pasikeitus politinei situacijai Lietuvoje, vis dažniau pradėjo iškilti viešumon vaikų prievartos atvejų. Deja, bandymai išjudinti šios problemos sprendimą ilgą laiką buvo be atsako- valdžia ir visuomenė tarsi netikėjo, kad Lietuvos vaikai patiria prievartą ( ypač seksualinę ). Ir tik visai neseniai Lietuva pasekė kitų valstybių ir tautų pavyzdžiu, ir su liūdesiu konstatavo žiaurią tiesą, jog vaikų prievarta yra paplitęs reiškinys. Pripažino, kad :
I.Vaikai turi teisę būti ginami nuo smurto ir prievartos.
II.Save gerbianti valstybė bei visuomenė privalo ne tik įsipareigoti, bet ir vykdyti konkrečias prevencines smurto programas.
III. Programų tikslas- kiek įmanoma apsaugoti vaikus nuo smurto ir prievartos.
IV.Nepavykus apsaugoti- mažinti skaudžias prievartos pasekmes.
Kalbėdami apie šios opios problemos sprendimo strategiją ir taktiką Lietuvoje, turime:
V.Suprasti, kas yra prievarta.
Išanalizuoti prievartos:
2.Atsiradimo priežastis.
3.Požymius.
4.Pasekmes
5.Įvertinti pasaulio valstybių patirtį kovoje prieš smurtą.
6.Įvertinti tarptautinių dokumentų rekomendacijas.
7.Apibrėžti situaciją Lietuvoje.
8.Pateikti galimą problemos sprendimo strateginį planą. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2005-07-18
DalykasSociologijos kursinis darbas
KategorijaSociologija
TipasKursiniai darbai
Apimtis34 puslapiai 
Literatūros šaltiniai19
Dydis44.13 KB
Autoriusdel referato
Viso autoriaus darbų5 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas0
Failo pavadinimasMicrosoft Word Pagalba smurta patyrusiems vaikams patirtis ir siuolaikiniai sprendimai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
-1
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą