Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Sociologija>Etniniai stereotipai

Etniniai stereotipai

  
 
 
123456789101112131415161718192021222324
Aprašymas

Įvadas. Stereotipas. Atsiradimo priežastys. Stereotipo samprata. "Etniškumo" termino interpretavimas. Stereotipų atsiradimo priežastys. Etninio stereotipo atspindys realybėje. Stereotipų įtaka elgesiui. Pastovumo ir kintamumo santykis. Etniniai santykiai šiuolaikinėse valstybėse. Stereotipiškas lietuvių ir žydų santykis. Išvados.

Ištrauka

Etniniai stereotipai mokslinėje literatūroje dažnai apibrėžiami kaip neadekvatūs realybei, perdėti apibendrinimai apie tam tikrų grupių narių elgesį ir kitus bruožus. Jie gali būti teigiami ir neigiami, bet dažniausiai neigiami. Apskritai etniniai stereotipai yra būdingi visoms be išimties visuomenėms.
Tyrimuose su stereotipais dažnai nagrinėjami ir prietarai - nepagrįstai neigiamos nuomonės apie kitų grupių atstovus, nors iš dalies įmanomos ir pozityvios. Stereotipų ir prietarų skirtumus nusako santykiškai didesnis pirmųjų adekvatumas realybei. Stereotipai turi tam tikrą tiesos dalį ir todėl gali būti orientyrais prognozuojant elgesį.. O prietarai yra nepagrįstai negatyvus nusistatymas prieš tam tikrą grupę, selekcionuojant faktus – t.y. vienus priimant, o kitus ignoruojant.
Darbo objektas. Etniniai stereotipai.
Poblema. Kiekvienoje šalyje vienokiu ar kitokiu būdu iškyla etninių santykių, kurie susiklosto tarp etninių grupių ir jų atstovų, klausimas. Etninių grupių santykiai bei sąveika kelia susidomėjimą tiek teoriniu tiek praktiniu požiūriu. Etninių grupių sąveikos kontekste ypač reikšmingu tampa etninių stereotipų klausimas. Stereotipai dažniausiai apima tokius požymius, kaip įsitikinimai ir vertybės, tipiški elgesio motyvai, tradiciniai vaidmenys ir pan. Pvz., veikiant etniniam stereotipui tikriausiai manysime, kad kiekvienas čigonas , kurį sutiksime gatvėje, bus linkęs pažeisti įstatymus, išvilioti lengvatikių pinigus, vagiliauti ir pan.
Nesunku suprasti, kad stereotipai socialinio suvokimo procesuose atlieka iš dalies teigiamą, iš dalies neigiamą vaidmenį. Teigiama yra tai, kad bendravimo proceso pradžioje stereotipai tarnauja kaip atspirties taškas, o tai leidžia mums greičiau padaryti išvadas. Neigiama yra tai, kad išankstinės nuomonės apie asmenį ar grupę susidarymas lemia suvokimo klaidas: turėdami išankstine nuomonę, mes nesąmoningai ieškome ją patvirtinančių faktų ir ignoruojame tuos, kurie jos neatitinka.
Hipotezė. Nuo santykių tarp etninių grupių pobūdžio priklauso etninių stereotipų ypatybės, jų turinys ir emocinis kryptingumas, bei atvirkščiai etniniai stereotipai lemia santykių tarp etninių grupių pobūdį.
Darbo tisklas. Apžvelgti etninių stereotipų susiformavimo aspektus. Įvertinti, kaip santykių tarp etninių grupių pobūdis įtakoja etninių stereotipų ypatybes, jų turinį ir emocinį kryptingumą.
Darbo tikslui pasiekti keliami šie uždaviniai:
1. Pateikti stereotipo, "etniškumo termino" sampratas;
2. Išanalizuoti stereotipizavimo priežastis;
3. Išanalizuoti ir įvertinti etninio stereotipo atitikimą realybei (stereotipų įtaka elgesiui, pastovumo ir kintamumo santykis);
4. Aptarti etninius santykius šiuolaikinėse valstybėse;
5. Išanalizuoti stereotipišką lietuvių ir žydų santykį.
Pagrindinė literatūra, kuria remiamasi rašant darbą: Grigas R. (1996). Socialinių įtampų laukai. Paribio Lietuva: sociologinė Paribio gyventojų integravimosi į Lietuvos valstybę apybraiža. Vilnius. 146–177; Kasatkina N. Lietuvos tautinių bendrijų raidos tyrimo ypatybės // Filosofija, sociologija, 1994 Nr. 4; Kavaliauskas P., Daugirdas V. (2002). Socialinių įtampų tyrimo problema kultūriniame ir politiniame lauke. Geografija. 38(1): 41–45; T.Leončikas, N.Kasatkina. Lietuvos etninių grupių adaptacija: kontekstas ir eiga, V., 1999 ir kt. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-05-31
DalykasSociologijos kursinis darbas
KategorijaSociologija
TipasKursiniai darbai
Apimtis22 puslapiai 
Literatūros šaltiniai13
Dydis100.21 KB
Autoriuskluika
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai0 m
Klasė/kursas2
Švietimo institucijaGenerolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Etniniai stereotipai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 22 puslapiai 
  • Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademija / 2 Klasė/kursas
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+1
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą