Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Sociologija>Demografinių procesų pokyčiai Lietuvoje

Demografinių procesų pokyčiai Lietuvoje

  
 
 
12345678910111213141516171819202122232425262728293031323334353637383940414243
Aprašymas

Įvadas. Kaimo gyventojų skaičiaus sudėties ir struktūros pokyčiai. Gyventojų skaičius. Gyventojų sudėtis ir struktūra. Gyventojų sudėtis pagal lytį. Gyventojų amžiaus sudėtis ir struktūra. Natūrali gyventojų kaita ir migracijos permainos. Natūrali gyventojų kaita. Gimstamumas. Mirtingumas ir vidutinė būsimo gyvenimo trukmė. Santuokos: kintantis požiūris. Ištuokos. Migracija. Kaimo gyventojų skaičiaus, sudėties, natūralios kaitos ir migracijos perspektyvos. Išvados. Priedai (8).

Ištrauka

Pastarųjų metų politinės, socialinės, ekonominės permainos lemia esminius pokyčius visose visuomenės gyvenimo srityse. Keičiasi gyvenimo sąlygos, stilius, vertybinės orientacijos, elgsena, ir ne paslaptis, jog tam ypatingos, netgi istorinės reikšmės viso pasaulio kontekste turėjo ir Lietuvoje vykę paskutiniųjų dienų įvykiai. Turimas omeny ne tik tokios mažos valstybės, kaip Lietuva, lygiateisiškas įsiliejimas į galingiausių pasaulio bei Europos struktūrų visumą, bet ir toks sunkus Lietuvai metas, kaip politinė krizė aukščiausiuose Lietuvos valdymo sluoksniuose, karštai linksniuota visuose svarbiausiose pasaulio žiniasklaidos priemonėse. Šie įvykiai ilgam, galima teigti, jog net amžiams paliko ženklą šiaip jau prie santūriųjų priskiriamų lietuvių sąmonėje.
Visa tai atsispindi ir Lietuvoje neišvengiamai vykstančių demografinių procesų kiekybiniuose ir kokybiniuose bruožuose: demografijų tendencijų lūžiais ir naujos demografinės elgsenos pasireiškimu, Pastebimi ryškūs demografiniai pokyčiai, tokie, kaip vedybų skaičiaus, gimstamumo mažėjimas, kuris kone dešimtį metų negalėjo užtikrinti kartų kaitos. Visa laimė, kad paskutiniais duomenimis gimstamumo koeficientas Lietuvoje, lyginant kūdikių skaičių su iškeliavusiųjų Anapilin skaičiumi, pagaliau persisvėrė į teigiamą pusę. Be abejo, šiais duomenimis džiaugtis bei laikyti juos palaimingu dėsningumu dar toli gražu ankstoka. Lieka pakankamai daug vietos nuogąstavimams, o pastaruoju metu jiems gimti atsiranda jau ir naujų priežasčių, lietuvaičiams atsiveriant kuo realiausioms galimybėms keliauti po Centrinę Europą ir apsigyventi kone bet kurioje jos vietoje be jokių esminių administracinių ar teisinių suvaržymų. Bet kokiu atveju, dabartinis reformų laikotarpis ypač skausmingas Lietuvos kaimui.
Gerinant ekonominę padėtį Lietuvoje ir tuo tikslu modeliuojant kaimo plėtrą, labai svarbu įvertinti mūsų šalies kaime vykstančius demografinius pokyčius. Tuo tarpu ne per seniausiai buvo pateikiama labai prieštaringų socialinės mūsų kaimo raidos vertinimų. Toli gražu ne visi jie pagrįsti oficialia statistika, dauguma jų paremti abstrakčiais samprotavimais, neatspindinčiais tikros padėties. O kaip buvo iš tiesų? Į šį klausimą kaip tik ir bus bandoma atsakyti, remiantis oficialiais statistikos šaltiniais.
Šio darbo, nagrinėjančio, atrodytų, ne pastarųjų metų duomenis, prasmė ypač suaktualėjo būtent šiuo lemtingu istorine prasme Lietuvai momentu, šaliai įsiliejant į vieningos Europos glėbį bei "palendant" po saugiausia bent jau iki šiol pasaulyje laikytos gynybos sistemos - NATO – spartnu. Šis darbas atskleidžia visą, neretai skaudžią, tiesą apie praėjusią demografinę šalies gyvenimo metų dekadą. Išties, laikantis prielaidos, kad ryškiausiai vienokie ar kitokie poslinkiai tokios didelės organizacijos, kaip valstybė, gyvenime matosi lyginant dešimties valstybės gyvenimo metų tarpsnius, verta pažvelgti būtent į ne taip seniai praskriejusią 1990-2000 m. dekadą. Pažvelgti ir pabandyti išvysti nepagražintą vaizdą: išties, su kokiu savo gyventojų skaičiumi, su kokiais nacionaliniais žmogiškaisiais ištekliais mes stačia galva neriame į viso pasaulio gyventojų mišrainę? Šis atsakymas, kad ir koks jis bebūtų, be jokios abejonės, turės lemiamą reikšmę tolesniam mūsų šalies gyvenimui, stipriai pasikeitus jo sąlygoms ar net valstybės likimui.
Objektas – kaimo gyventojai.
Dalykas – demografiniai pokyčiai.
Tikslas – atskleisti demografinius procesus, vykusius Lietuvos kaime 1990 – 2000 metais.
Uždaviniai:
1. Surinkti statistinę informaciją.
2. Atlikti duomenų analizę.
Šiame darbe bus patvirtintos arba paneigtos šios hipotezės:
1. Lietuvos kaime nagrinėjamu laikotarpiu mažėjo gimstamumas.
2. Kaime nagrinėjamu laikotarpiu daugėjo pensinio amžiaus žmonių.
Tyrimo metodai:
1. Literatūros analizė.
2. Statistinių duomenų analizė.
3. Antrinė sociologinių tyrimų medžiagos analizė. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasSociologijos diplominis darbas
KategorijaSociologija
TipasDiplominiai darbai
Apimtis41 puslapis 
Literatūros šaltiniai18
Dydis74.87 KB
Autoriusredinux
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas4
Failo pavadinimasMicrosoft Word Demografiniu procesu pokyciai Lietuvoje [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą