Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Sociologija>Seksualinių mažumų problematika Lietuvoje

Seksualinių mažumų problematika Lietuvoje

  
 
 
123456789101112131415161718192021222324252627
Aprašymas

Įvadas. Teoriniai tyrimo pagrindai. Seksualinių mažumų apibrėžimai. Homoseksualumo priežastys. Homoseksualumo paplitimas. Seksualinių mažumų organizacijos. Seksualinių mažumų socialinė padėtis. Tyrimo rezultatų analizė. Tyrimo tikslas. Tyrimo rezultatai. Išvados. Priedas (1). Darbas iliustruotas paveikslėliais (20).

Ištrauka

Daugelis religijų (tarp jų - visos judaistinės kilmės religijos – islamas, judaizmas ir krikščionybė) homoseksualų ar biseksualų elgesį iki šiol laiko nuodėme. Kai kurios iš religijų homoseksualumą bei biseksualumą traktuoja kaip asmens pasirinkimą. Šiose religijose laikoma, kad homoseksualai pasirenka nuodėmingą gyvenimą, kai nusprendžia turėti seksualinių santykių su tos pačios lyties asmenimis. Romos katalikų bažnyčia šiuo metu pripažįsta skirtingų lytinių orientacijų egzistavimą, tačiau remdamasi homoseksualių santykių reprodukcijos stokos argumentu reikalauja susilaikymo nuo tokių santykių,. Pagal dabartinę bažnyčios doktriną, biseksualūs asmenys privalo apsiriboti tik heteroseksualiais santykiais; jų homoseksualūs potraukiai tėra "išmėginimas".
Lietuvoje atviros diskusijos apie seksualumą ar lytinę orientacija vis dar sukelia prieštaringas reakcijas: nuo paprasčiausio nepadorumo ar gėdos iki labai kategoriškų ir drastiškų pasisakymų. Ši tema, glaudžiai susijusi su labai privačiais ir asmeniškais žmonių išgyvenimais išlieka viena jautriausių daugelyje pasaulio visuomenių. Dažnai ji būna apipinta kompleksais, neracionaliomis ir nepagrįstomis baimėmis. Tačiau kalbėti apie tai būtina, visų pirma dėl to, kad seksualinis identitetas, su juo susiję emociniai potraukiai, būdingi kiekvienam brandžiam žmogui. O nuo kiekvieno žmogaus gerovės, saugumo ir jaučiamos pagarbos jausmo priklauso ir visos visuomenės gerbūvis.
Požiūris į homoseksualius žmones įvairiais laikotarpiais ir įvairiose kultūrose buvo skirtingas. Senovės Graikijoje, pavyzdžiui, homoseksualumas buvo visiškai normalus reiškinys. Kai kuriose visuomenėse, pvz.: Spartoje, tam tikrose situacijose homoseksualumas netgi buvo skatinamas. Vėliau Europoje homoseksualumą imta laikyti iškrypimu bei psichine liga, kurią gydydavo psichiatrai. Tam tikrais istorijos etapais homoseksualumas tapdavo neapykantos objektu visuomenėse, sprendžiančiose politines arba socialines problemas. Tokiu pavyzdžiu gali būti nacių vykdytas masinis homoseksualių asmenų naikinimas arba baudžiamasis persekiojimas sovietinėse totalitarinėse visuomenėse.
Žinant daugelį pasaulio visuomenių įsišaknijusius mitus ir stereotipus, suprantama, kad ne visur į šiuos klausimus pradėta drąsiai ieškoti atsakymų. Nors absoliučioje daugumoje pasaulio valstybių homoseksualūs santykiai nebelaikomi nusikalstamais, tačiau tik nedidelė dalis šalių ryžosi tolimesniems žingsniams – homoseksualių porų partnerystės ir santuokos įteisinimui. Toliau trumpai apžvelgiama homoseksualių asmenų teisių pripažinimo ir apsaugos raida.
Antroje XX amžiaus pusėje požiūris į homoseksualus pamažu ėmė liberalėti. 1960-aisiais pradėjo formuotis šiuolaikiniai socialiniai LGBT judėjimai, ir nuo 1970-ųjų gėjų klubų steigimas bei LGBT paradų rengimas tapo masiniu ir reguliariu reiškiniu, visuomenės nuomonė viešųjų gėjų renginių atžvilgiu išsiskiria: vieni mano, jog jie tik padeda įtvirtinti homoseksualų atskyrimą nuo visuomenės, kitų nuomone, tai yra tam tikras būdas įrodyti, kad homoseksualai taip pat turi teisę rengti savo viešus renginius. Radikalesnių pažiūrų individai kaltina šį judėjimą informacinio balanso dėl žmogaus socialinių laisvių pažeidimu: jų teigimu, LGBT vykdo atvirą propagandą, kai būti homoseksualiais yra "skatinama", savo ruožtu, gėjų bendruomenės kaltina pastaruosius homofobija.
Vienas esminių teisės aktų, draudžiančių diskriminaciją dėl lytinės orientacijos yra Lygių galimybių įstatymas. Šis įstatymas didžiąja dalimi perkėlė Užimtumo direktyvos nuostatas į Lietuvos nacionalinę teisę taip uždrausdamas asmenų diskriminaciją dėl seksualinės orientacijos tam tikrose veiklos srityse. Įstatymo 1 str. apibrėžta jo paskirtis– užtikrinti, kad būtų įgyvendintos Lietuvos Respublikos Konstitucijoje įtvirtintos žmonių lygios teisės, bei uždrausti bet kokią tiesioginę ir netiesioginę diskriminaciją dėl amžiaus, lytinės orientacijos, negalios, rasės ar etninės priklausomybės, religijos ar įsitikinimų.
Lietuvoje seksualinių mažumų teisėti interesai dar tik pradedami pripažinti. Lietuvos teisė teoriškai įtvirtina būtiną homoseksualių ir biseksualių asmenų teisių apsaugos minimumą – Lietuvos Baudžiamasis kodeksas draudžia skatinti neapykantą asmenims dėl jų lytinės orientacijos, Darbo kodeksas įtvirtina universalų asmenų lygybės darbo santykiuose principą. Tačiau šių nuostatų praktinis taikymas kol kas yra pakankamai menkas. Kitas faktas, rodanti Lietuvos teisės prieštaringumą seksualinių mažumų atžvilgių yra teisės pakeisti lytį reglamentavimas.
Nors naujasis Civilinis Kodeksas įsigaliojo daugiau nei prieš 5 metus, šis papildomas įstatymas taip ir nebuvo priimtas, o tai savo ruožtu reiškia, kad asmenys mediciniškai lyties Lietuvoje pasikeisti negali. Dar sudėtingiau kalbėti apie kartu gyvenančių homoseksualių porų teisėtų interesų apsaugą. Kol kas nei partnerystė, nei santuoka tarp tos pačios lyties asmenų Lietuvoje negalima, nors kai kuriose liberalesnėse vakarų visuomenėse tai suprantama, pripažįstama ir leidžiama.
Tyrimo tikslas – įvertinti Lietuvos visuomenės požiūrį į seksualines mažumas.
Pagrindiniai tyrimo uždaviniai:
1. Atlikti anketinę apklausą.
2. Remiantis moksline literatūra, apibūdinti seksualines mažumas Lietuvoje.
3. Ištirti informaciją apie seksualines mažumas ir visuomenės požiūrį į jas.
Tyrimo metodai - literatūros šaltinių analizė ir gautų praktikos metu duomenų analizė. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2008-11-09
DalykasSociologijos kursinis darbas
KategorijaSociologija
TipasKursiniai darbai
Apimtis25 puslapiai 
Literatūros šaltiniai6
Dydis198.04 KB
AutoriusSimona
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2008 m
Klasė/kursas3
Mokytojas/DėstytojasDoc. dr. S. Balčiūnas
Švietimo institucijaŠiaulių Universitetas
FakultetasSocialinių mokslų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Seksualiniu mazumu problematika Lietuvoje [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 25 puslapiai 
  • Šiaulių Universitetas / 3 Klasė/kursas
  • Doc. dr. S. Balčiūnas
  • 2008 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą