Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Sociologija>Našlaičių įvaikinimas ir globa Lietuvoje

Našlaičių įvaikinimas ir globa Lietuvoje

  
 
 
123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839
Aprašymas

Įvadas. Gailesčio našlaičiams nereikia, jie nori būti mylimi. Kaip suprantame gyvenimo vertybę. Vaikų globa. Ar visada įsigiliname ką jaučia našlaitis. Socialinė našlaitystė. Problemos sprendimo ir konsultavimo eiga. Įvaikinimo organizavimas. Norinčių įvaikinti Lietuvos Respublikos piliečių apibūdinimas. Įvaikinimas Lietuvos Respublikos piliečiams, nuolat gyvenantiems Lietuvoje. Būtinos geros sąlygos. Bendradarbiavimas su vaiko teisių apsaugos tarnybomis ir kitomis institucijomis. VTAT ir VGN specialistų mokymai. Viešieji ryšiai. Pranešimai spaudai. Spaudos konferencija. Tarnybos interneto svetainė. Įvaikinimo Lietuvos respublikoje tvarka. Informacija apie įvaikinamus vaikus. Norinčių įvaikinti Lietuvos Respublikos piliečių apskaita. Dokumentai, reikalingi įvaikinant. Praktinė dalis. Statistika. Sociologinė apklausa. Išvados. Priedai (anketa).

Ištrauka

Vaikų globos namų Lietuvoje šaknys pradėjo leistis maždaug prieš pusšimtį metų. Iki tol tokių įstaigų nebuvo – jų tiesiog nereikėjo, nes savo atžalomis, kad ir kiek jų turėjo, rūpindavosi biologiniai tėvai. Net vos galą su galu sudūrusios šeimos priglausdavo našlaičiais likusius giminaičių vaikus. Duonos užtekdavo visiems. Karo metais lietuviai netgi atiduodavo biologinius vaikus įvaikinti svetimiems, o patys imdavosi globoti žydų vaikus. Atjausti artimą buvo svarbiausia. Laikai gerėjo, žmonės turtėjo, tačiau šalyje pamestinukų skaičius tolydžio augo. Šiandien Lietuvoje jų – jau 5 tūkst. Daugiausia – socialiniai našlaičiai, augantys vaikų namuose, nors jų biologiniai tėvai gyvi, tiesiog stokoja atsakomybės. Tačiau švelnumo bei meilės skriaudžiamajam trūksta ir likusiai visuomenės daliai. Žmonės aukoja drabužių ir žaislų, dalyvauja gerumo akcijose, tačiau 5 tūkst. šeimų, norinčių įsivaikinti pamestinukų, Lietuvoje neatsiranda. Kodėl? Juk šalyje 10–15 proc. porų yra nevaisingos ir negali susilaukti biologinių palikuonių (Gražina Kadžytė, etnologė).
Dabartinė padėtis, kai šalies globos namai perpildyti – vartotojiškos visuomenės ir smukusių vertybių padarinys. Trūksta pozityvaus visuomenės ir bendruomenės veikimo. Anksčiau kaimynas kaimyną stebėdavo ir auklėdavo. Buvo didžiausia gėda vaikus paleisti alkanus ar nudriskusius. Tokios šeimos viešai buvo drausminamos. Žmonės labiau atjausdavo vieni kitus, nuo artimo nenusigręždavo. Be to, vaikų niekas nepalikdavo, nes vertino jų pagalbą ir nuo mažens lenkdavo prie ūkio darbų. Kiekvienas žinojo, kad duona yra vertybė ir kiekvieną jos kąsnį reikia užsitarnauti. Našlaičių likimui itin svarbus būdavo šeimos ir giminės vaidmuo. Tradicija tokia, kad pirmiausia globėjų pareigas turėdavo prisiimti našlaičio motinos brolio šeima. Tokios nesant, globa atitekdavo tėvo broliui ar seseriai. Jei ne – tolimesniems giminaičiams. Jei tokių neatsirasdavo, bendruomenė spręsdavo, ką daryti. Našlaitis patekdavo į bendruomenės ar valsčiaus globą – našlaičius ir senelius išlaikydavo parapija. Kaip ir šiais laikais, viskas priklausydavo nuo žmonių geranoriškumo ir sąžinės. Pagal bendruomeninę sampratą įvaikis turėjo būti priimamas kaip lygiavertis šeimos narys, tačiau pasitaikydavo visaip. Yra istorijų, kai našlaičiai būdavo priglaudžiami, bet dirbdavo kaip samdiniai – prasčiausius darbus. Bet yra buve, kad įtėviai įvaikius išmokslindavo net labiau nei biologinius vaikus, nes anie buvo gabesni (O.Tarvydienė).
Tikslas - išsiaiškinti našlaičių įvaikinimo ir globos galimybes Lietuvoje.
Uždaviniai:
• Atskleisti našlaičių įvaikinimo procedūrą;
• Apibendrinti našlaičių įvaikinimo dokumentus;
• Susipažinti su Lietuvoje skiriama parama našlaičians;
• Išsiaiškinti našlaičiu psihologinę žalą praradus artimus. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasSociologijos kursinis darbas
KategorijaSociologija
TipasKursiniai darbai
Apimtis33 puslapiai 
Literatūros šaltiniai22
Dydis366.78 KB
Autoriussairex123
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2008 m
Klasė/kursas1
Mokytojas/DėstytojasS. Bulauskienė
Švietimo institucijaŽemaitijos kolegija
FakultetasMažeikių studijų centras
Failo pavadinimasMicrosoft Word Naslaiciu ivaikinimas ir globa Lietuvoje [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 33 puslapiai 
  • Žemaitijos kolegija / 1 Klasė/kursas
  • S. Bulauskienė
  • 2008 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą