Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Sociologija>Laisvalaikio tyrimas (2)

Laisvalaikio tyrimas (2)

  
 
 
12345678910111213141516171819202122232425262728293031323334
Aprašymas

Įvadas. Laisvalaikio praleidimo būdų pasirinkimas. Laisvalaikio forma – televizija. Laisvalaikio metu žurnalų, laikraščių ir knygų skaitymas. Naudojimasis internetu. Būreliai ir kursai. Muziejai. Koncertai, teatras. Lankymasis kavinėse ir baruose. Lankymasis naktiniuose klubuose, diskotekose. Sportas laisvalaikiu. Kelionės. Kompiuteriniai žaidimai. Stalo žaidimai. Boulingo žaidimas. Pirtys ir baseinai. Alkoholio vartojimas. Miesto ir kaimo gyventojų laisvalaikio praleidimo būdų pasirinkimo analizė. Laisvalaikio tyrimas. Diagramų analizė. Laisvalaikio praleidimo būdų pasirinkimą įtakojantys veiksniai. Laisvalaikiui skirtos pajamos. Svajonių laisvalaikis. Laisvalaikio praleidimo būdai, kurių trūksta gyvenamojoje vietoje. Išvados. Priedas.

Ištrauka

Kiekvienas žmogus turi teisę į dvi svarbiausias egzistavimo sąlygas: darbą ir laisvalaikį. Lietuvos konstitucinėje teisėje apibrėžtos žmogaus kultūrinės teisės, kur laiduojama kiekvieno teisė į poilsį ir laisvalaikį (LR Konstitucija, 1992, 49 str., 4 sk.). Pagal Visuotinę žmogaus teisių deklaraciją (24 str.) kiekvienas žmogus gali naudotis ne tik pilietinėmis bei ekonominėmis, bet ir socialinėmis kultūrinėmis teisėmis. Vykstant esminiams pokyčiams visuomenėje, kylant bendram gyvenimo lygiui, vis labiau jaučiamas kultūrinių, meninių, dvasinių vertybių poreikis. Kaip byloja senovės išmintis, žmogui reikia ne tik duonos, bet ir žaidimų. Tam, kad nuo ko nors pailsėti, reikia turėti darbą, mokslą ar kokį kitą užsiėmimą. Dažnai laisvalaikis būna "laisvas", neorganizuotas, t.y. pasyvus ir suprantamas kaip poilsis, pasireiškiantis nieko neveikimu.
Laisvalaikio praleidimo būdai – kiekvieno individo asmeninė pasirinkimo teisė, kuria asmuo išreiškia savo valią, atskleidžia savo požiūrį į vertybių sistemą ir parodo bendrą vidinę kultūrą. Laisvalaikio racionalumo kriterijus – socialinė atsakomybė: kuo atsakingiau žmogus panaudoja laisvalaikį, tuo kryptingiau jis bręsta kaip asmenybė. Todėl pagrindinis laisvalaikio uždavinys – užtikrinti tokią laiko praleidimo kokybę, kad formuotusi kuo įvairiapusiškesnė asmenybė. Laisvalaikio veiklų pakopos skirstomos į pasyvųjų poilsį ar kontempliaciją, kurio metu reikia sudaryti galimybę atstatyti fizines bei dvasines žmogaus jėgas; savišvietą – galimybę įgyti, gilinti ar tobulinti žinias; saviraišką ir organizuojant pramogas ir šventes padėti atsiskleisti individo kūrybiniams gebėjimams. Pagrindinės laisvalaikio funkcijos: ekonominė funkcija, susijusi su darbo jėgų atstatymu ir pagamintų produktų vartojimu; socialinė-psichologinė funkcija, suteikianti asmeniui galimybę pasirinkti – bendrauti ar būti vienumoje, padėti mažinti psichinę įtampą ir atsipalaiduoti; kultūrinė funkcija susijusi su tradicijų palaikymu – kalendorinių švenčių ar bendruomeninių renginių organizavimu. Amerikiečių sociologų nuomone, laisvalaikis – tai žmonių būties esmė, nes jo metu atsiskleidžia visa žmogaus esybė, o darbas tėra tik pragyvenimo šaltinis.
Laisvalaikis, kuris tradiciškai apibrėžiamas kaip laikas, laisvas nuo apmokamo darbo, nuo buitinių ir fiziologinių reikmių tenkinimo, yra mažiausiai instituciškai ir socialiai reglamentuota žmogaus gyvenimo sfera. Būtent todėl jis vertintinas kaip ypač svarbi erdvė, suteikianti žmogui galimybę save tobulinti bei realizuoti turėti individualų pasirinkimą. Tai atspindi žmogaus savijauta, lemia jo pasitenkinimo gyvenimu lygį, t. y. nusako jo gyvenimo kokybę. Laisvalaikio įprasminimas, jo vertybės bei funkcijų supratimas yra visuomenėje pakankamai standartizuoti ir priklauso nuo jos politinės ideologijos, industrializacijos laipsnio, ekonomikos, religinės bei kultūrinės tradicijos konteksto. Laisvalaikio veiklos pasirinkimas dažnai atitinka stereotipinius tipiško ar "tinkamo" elgesio įvaizdžius, įsigalėjusius masinėje sąmonėje. Vis didėjantis laisvalaikio instrumentalizmas, būdamas šiuolaikinės visuomenės modernizacijos refleksija, vietoj "kūrybos kultūros" diegia "vartojimo kultūrą", juolab kad J. L. Hemingway’us pažymi, kad ir Habermas skyrė laisvąjį žmogaus laiką ir jo laisvalaikį . Laisvalaikiui, kaip "kūrybos kultūrai", būdingi komunikaciniai žmonių tarpusavio sąveikos elementai, tuo tarpu laisvas laikas, kaip "vartojimo kultūros" laisvalaikis, yra savitikslis naudojimasis tiek kultūros objektais, tiek subjektais. Šiandien dažnai galima išgirsti, kad "... vartotojiškumas suvartojo, išsėmė mus pačius ta prasme, kad esame pavergti pinigų kulto; tie kūrybiškumo bei socialumo elementai, kurie buvo būdingi laisvalaikiui, dabar yra nykstantys" . Siekdami susigrąžinti laisvalaikį, turėtume daug ką permąstyti, visų pirma atsakyti į klausimus apie mūsų veiklos prioritetus bei vertybes, t. y. įsisąmoninti, kaip mes laisvalaikį suprantame ir ką jis mums reiškia. Dėl viso to ypač svarbūs yra sociologiniai laisvalaikio tyrimai. Sociologija, būdama pirmaja mokslo disciplina, susidomėjusia žmonių laisvalaikiu kaip atskiru socialiniu fenomenu, ne tik fiksuoja žmonių elgesį per jų laisvalaikio užsiėmimus, bet ir jį interpretuoja. O norint suprasti ir paaiškinti žmonių elgesį laisvalaikiu, neišvengiamai kyla poreikis įvertinti jų patyrimus bei išgyvenimus, šių išgyvenimų reikšmes bei turimąsias laisvalaikio sampratas. Sociologinės laisvalaikio teorijos ir koncepcijos, pateikdamos platesnį socialinį-ekonominį ir kultūrinį kontekstą, ne tik pagrindžia šiandien būdingą laisvalaikio traktavimą, vykusius pokyčius laisvalaikio istorijoje, bet ir atspindi masėse paplitusių esminių elgesio nuostatų, taip pat vertybinių stereotipų įtakas individualiajai sąmonei bei individo elgesio moksliniam supratimui. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2009-03-06
DalykasSociologijos kursinis darbas
KategorijaSociologija
TipasKursiniai darbai
Apimtis32 puslapiai 
Literatūros šaltiniai5
Dydis106.33 KB
AutoriusSamanta
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2006 m
Klasė/kursas1
Mokytojas/DėstytojasS. Bulauskienė
Švietimo institucijaŽemaitijos kolegija
FakultetasMažeikių studijų centras
Failo pavadinimasMicrosoft Word Laisvalaikio tyrimas (2) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 32 puslapiai 
  • Žemaitijos kolegija / 1 Klasė/kursas
  • S. Bulauskienė
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+1
-2
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą