Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Sociologija>Paauglių požiūris į narkotines medžiagas

Paauglių požiūris į narkotines medžiagas

  
 
 
123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839
Aprašymas

Įvadas. Darbo tikslas: Išsiaiškinti paauglių požiūrį į narkotines medžiagas bei jų vartojimo individualiuosius veiksnius. Narkotinės medžiagos: samprata, poveikis. Žmogaus psichikai ir elgesiui. Paauglių narkomanija. Paauglystės apibūdinimas. Paauglių nelegalių narkotikų vartojimas. Paauglių narkotinių medžiagų vartojimo priežastys. Socialinės priežastys. Psichologinės priežastys. Biologinės priežastys. Rizikos ir apsauginiai veiksniai. Paauglių požiūrio į narkotines medžiagas ir jų vartojimo. Individualiųjų veiksnių sąsajos (empirinis tyrimas). Tyrimo metodologija ir rezultatų analizė 20 Narkomanijos prevencinė veikla ir jos reikšmė ugdant paauglius. Išvados. Rekomendacijos. Priedai (anketa).

Ištrauka

Aktualumas. 1997 – 2010 m. Lietuvos Respublikos sveikatos programoje teigiama, kad narkomanija tapo grėsmingu socialiniu reiškiniu. Tarp jaunimo paplito įvairių rūšių nelegalių narkotikų pasiūla ir vartojimas. Gausiai vartojamos ir psichotropinės medžiagos. Daug jaunuolių priklauso rizikos grupei. Daug nepilnamečių padarytų nusikaltimų yra padaryti, kai jie buvo neblaivūs. Nacionalinės narkomanijos programoje prioritetas skiriamas narkomanijos prevencijai ugdymo įstaigose, jaunų žmonių bendruomenėse. Programos tikslas – mažinti narkotikų poreikį per pirminę narkomanijos prevenciją ugdymo įstaigose.
Lietuvos Respublikos Konstitucijos III skirsnio 38 straipsnyje yra teigiama, kad šeima yra visuomenės ir valstybės pagrindas. Valstybė saugo ir globoja šeimą, motinystę, tėvystę ir vaikystę. Taigi, jeigu mes neapsaugosime jaunimo, galima teigti, kad palaipsniui destabilizuosime valstybę. Z. Javtokas (2000) teigia, kad negalima išmokyti jaunų žmonių būti sveikais nekreipiant dėmesio į emocinius socialinius poreikius. Dalis jaunuolių išbando narkotikus iš smalsumo, bet kai kurie renkasi juos kaip nusiraminimo ar protesto priemonę, nesurasdami tinkamos išeities iš nelengvos padėties. Kaip teigia F. Vogt (2001) vaikai ir jaunuoliai nesugeba valdyti savęs, jiems tenka išgyventi baisias krizes, todėl yra ieškoma dvasinės artumos tarp artimų, mylimų žmonių. Nesurasdami pagalbos ir supratimo jie bando gelbėtis įvairiausios rūšies stimuliatoriais – alkoholiu ir narkotikais. Todėl tokiems jaunuoliams svarbi yra aplinkinių pagalba. Tokiems žmonėms gali daug padėti specialiai parengti tėvai, pedagogai bei psichologai. Kaip teigia F. Vogt (2001), tėvams ir pedagogams svarbu ugdyti vaiką taip, kad jis atsispirtų įvairioms priklausomybėms. Taigi šiuolaikinės pedagogikos tikslas yra ugdyti jaunuolių valią, kad įstengtų narkotinėms medžiagoms atsispirti ir pasakyti ,,Ne". Pasak G. Davidavičienės (2001), svarbiausia yra suteikti vaikams žinių ir informacijos bei išmokyti jaunimą atsispirti narkotinėms medžiagoms.
Narkotinių medžiagų žalą paaugliams atskleidė nemažai tyrimų. Naujosios Zelandijos mokslininkai, tyrę vadinamųjų ,, silpnųjų" narkotikų (kanapių gaminiai - ,, žolė", marihuana ir kt.) įtaką 15-16 moksleivių protiniams sugebėjimams. Jie nustatė, kad tokius narkotikus pradėję vartoti moksleiviai 16 kartų dažniau areštuojami už nusikaltimus, nesusijusius su narkotikais, 2 kartus dažniau suserga psichikos ligomis, 10 kartų dažniau bando nusižudyti, palyginti su tais, kurie nevartoja narkotikų. (Gasiliauskas, Levickaitė, Našlėnas, 2001).
Alkoholio, rūkymo ir narkotikų paplitimą bei šių faktorių įtaką psichologinei moksleivių būklei tyrė A. Veryga, T. Stanikas, K. Malakauskas ir kt.(1999). Alkoholio ir kitų narkotikų tyrimo Lietuvoje rezultatai rodo, kad bet kurį narkotiką bent kartą yra vartoję 15,6 proc. moksleivių. Tyrimo duomenys rodo, kad vaikai turi daug įvairių problemų, kurios skatina ne tik griebtis tabako, alkoholio ar narkotikų, bet ir ryžtis savižudybei. Šalyje auga girtaujančių moksleivių skaičius, mažėja abstinentų skaičius (Davidavičienė, 2003).
Socialinių tyrimų instituto tyrimas atskleidžia, kad nėra pakankamai vaiko psichoaktyvių medžiagų vartojimo įvertinimo paslaugų – jos teikiamos tik tada, kai šis vartojimas sukelia akivaizdžių problemų; teikiamos paslaugos yra daugiausia medicininės. Rekomenduojama, jog kiekviena su vaikais dirbanti įstaiga turėtų turėti specialistą, gebantį greitai įvertinti vaiko psichoaktyvių medžiagų vartojimą.
Socialinių ir psichologinių problemų įtaką narkotinių medžiagų vartojimui tyrinėjo Kauno miesto savivaldybės administracijos Kultūros ir švietimo departamento Švietimo ir ugdymo skyrius. Gauti rezultatai parodo, kad socialinės ir psichologinės problemos, gyvenimo įgūdžių stoka lemia tai, kad kasmet vis jaunesni mokiniai pradeda vartoti narkotines medžiagas. Narkotinių medžiagų vartojimui gali turėti reikšmės charakterio ypatumai. Kaip pažymi A.E.Ličko (1983), tam tikro charakterio tipo atstovai, palyginti su kitų charakterio tipų atstovais, labiau linkę pažeisti moralines, teisines normas ir tai dažniausiai padaroma apsvaigus nuo narkotinių medžiagų. Todėl galima tikėtis, kad paaugliai, pasižymintys tam tikromis charakterio akcentuacijomis pažeis vienokias ar kitokias elgesio normas. Apie tai liudija A.Vdovičenko, F.Desiatnikovo, E. Zaikos, V. Justickio atlikti tyrimai (Valickas, 1997). Narkotinių medžiagų vartojimui didelės įtakos turi prasti santykiai šeimoje, vaikai neturi stipraus autoriteto, pagrindo po kojomis, kuris padėtų atsispirti gręsiančioms pagundoms (Kuorienė, 2002).
Tyrimo problema. Išsiaiškinti kas verčia paauglius vartoti narkotines medžiagas, ar charakterio nukrypimai turi reikšmės narkotinių medžiagų vartojimui.
Tyrimo objektas: Paauglių požiūris į narkotines medžiagas ir jų vartojimą bei paauglių charakterio nukrypimai.
Tyrimo hipotezė: 1. Ar paauglių požiūris į narkotines medžiagas turi įtakos jų vartojimui. 2. Ar yra ryšys tarp narkotikų vartojimo ir charakterio nukrypimų.
Darbo tikslas: Išsiaiškinti paauglių požiūrį į narkotines medžiagas bei jų vartojimo individualiuosius veiksnius. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2009-09-14
DalykasSociologijos kursinis darbas
KategorijaSociologija
TipasKursiniai darbai
Apimtis37 puslapiai 
Literatūros šaltiniai66
Dydis192.57 KB
Autoriusvioleta3
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai2009 m
Klasė/kursas5
Mokytojas/DėstytojasGiedrimienė
Švietimo institucijaLietuvos Edukologijos universitetas
FakultetasPedagogikos ir psichologijos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Paaugliu poziuris i narkotines medziagas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 37 puslapiai 
  • Lietuvos Edukologijos universitetas / 5 Klasė/kursas
  • Giedrimienė
  • 2009 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
-1
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą