Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Sociologija>Buvusių kalinių adaptacinės problemos ir jų pateikimas spaudoje

Buvusių kalinių adaptacinės problemos ir jų pateikimas spaudoje

  
 
 
1234567891011121314151617181920212223242526272829303132333435363738394041424344454647484950
Aprašymas

Adaptacija: problemos ir jos tipai. Adaptacijos problemų ištakos. Adaptacijos tipai. Stigmatizacija. Socialinė atskirtis. Buvusių kalinių socialinės adaptacijos. problemos: buvusių kalinių ir socialinių darbuotojų interpretacija. Buvusių kalinių interpretacija. Socialinių darbuotojų interpretacija. Apibendrinimas. Vyriausybinių ir nevyriausybinių organizacijų veiklos ir vykdomų projektų buvusių kalinių adaptacijos problemoms spręsti apžvalga. Buvusių kalinių adaptacijos problemų pateikimas spaudoje. Dienraščio "Lietuvos rytas" analizė. Dienraščių "Kauno diena" ir "Laikinoji sostinė" analizė. Dienraščio "Respublika" analizė. Apibendrinimas. Išvados.

Ištrauka

Buvusių kalinių adaptacija – aktuali Lietuvos socialinė problema. Ši problema yra spręstina visų pirma todėl, kad nuteistųjų skaičius Lietuvoje neturi tendencijos mažėti: remiantis statistiniais duomenimis, net 48 procentai kalinčių asmenų patenka į kalėjimą po antrą, trečią kartą. Reikia pažymėti, kad ilgą laiką kalinių adaptacijos problema buvo tarsi gyvenimo užribyje; požiūris į buvusius kalinius tiek iš visuomenės, tiek iš valdžios pusės ilgą laiką buvo ribotas. Supratimas, jog buvusius kalinius reikia ne tik kontroliuoti, bet ir socializuoti, integruojant juos į visuomenę, atsirado tik paskutiniais metais. Iš akademinės visuomenės narių buvę kaliniai, kaip pažeidžiama socialinė grupė, taip pat kol kas nesulaukia reikiamo dėmesio.
Tam, kad būtų galima išspręsti problemą, visų pirma reikia ją identifikuoti. Išėjęs į laisvę, buvęs kalinys dėl subjektyvių ir objektyvių priežasčių tampa visuomenės problema: neturi darbo, būsto, jo išsilavinimas dažniausiai yra menkas, o artimieji dažnai nutraukia ryšius su buvusiu kaliniu. Buvusio kalinio psichologinė būsena yra nestabili, dėl ko jo padėtis tampa dar komplikuotesne. Visuomenė, deja, yra linkusi ignoruoti buvusį kalinį. Todėl tikėtina, kad nesulaukęs tinkamos pagalbos, buvęs kalinys įvykdys naują nusikaltimą prieš visuomenę. Kad taip neatsitiktų, būtina sąlyga yra buvusio nuteistojo sėkminga adaptacija visuomenėje. Sėkminga adaptacija – tai jau įvykusi integracija į visuomenę. Nesėkminga adaptacija – deintegracija, kurios rezultatas – buvusio kalinio sugrįžimas į kalėjimą. Tarpinė buvusių kalinių, kaip socialinės grupės adaptacinė būsena yra marginalumas, kurio prielaida reikia laikyti visuomenės polinkį stigmatizuoti buvusius kalinius, o marginalumo rezultatas – tai gilėjanti socialinė atskirtis.
Buvusių nuteistųjų asmenų adaptacinės problemas geriausiai žino patys buvę kaliniai bei socialiniai darbuotojai, kurie betarpiškai dirba su kalėjusiais asmenimis. Todėl buvo apklausta grupė buvusių kalinių bei Pataisos namų viršininkė S.Jatautienė; darbe pateikiamos apklaustųjų interpretacijos apie iš įkalinimo įstaigų grįžusiųjų adaptacijos problemas.
Vykdydami valstybės politiką, buvusių kalinių integracijos į visuomenę problemomis užsiima ne tik valstybinės, bet ir nevyriausybinės organizacijos. Todėl darbe analizuojama šių organizacijų vykdomos veiklos bei projektų apžvalga buvusių kalinių adaptacinėms problemoms spręsti.
Žiniasklaidos, o šiuo atveju spaudos, kaip "ketvirtosios valdžios" vaidmuo taip pat yra reikšmingas buvusių kalinių sėkmingai adaptacijai – spauda yra savotiškas tarpininkas tarp pažeidžiamos socialinės grupės – buvusių kalinių ir visuomenės, valdžios institucijų, nevyriausybinių organizacijų. Kalinių adaptacijos klausimu spaudos pareiga - iškelti ir paviešinti problemas, ieškoti ir siūlyti jų sprendimo būdus. Spauda gali įtakoti ne tik visuomenės nuomonę, bet ir valdžios atstovų požiūrį į šią problemą. Todėl šiame darbe tiriamas buvusių kalinių adaptacijos problemų pateikimas spaudos leidiniuose "Lietuvos rytas", "Laikinoji sostinė", "Kauno diena" ir "Respublika" 2003 metais.
Šio darbo objektas – buvusių kalinių adaptacinės problemos.
Darbo tikslas – atskleisti buvusių kalinių adaptacijos problematiką bei pateikti spaudos straipsnių, kurie nagrinėja buvusių kalinių adaptacines problemas, turinio (content) analizę.
Darbo uždaviniai:
1. Remiantis statistiniais duomenimis, išsiaiškinti buvusių kalinių adaptacijos problemų prielaidas.
2. Aptarti teorinę adaptacijos sampratą, tipizuoti adaptacijos procesą.
3. Pateikti buvusių kalinių ir socialinio darbuotojo apklausos rezultatų interpretaciją buvusių kalinių adaptacijos problemų tematika.
4. Išanalizuoti vyriausybinių ir nevyriausybinių organizacijų vykdomą veiklą ir projektus buvusių kalinių adaptacijos problemai spręsti.
5. Išanalizuoti spaudos leidinių straipsnius, kuriuose pateikiamos buvusių kalinių adaptacijos problemos.
Darbo metodas – kiekybinis ir kokybinis tyrimas, naudojant statistinius duomenis bei content analizę. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2005-11-07
DalykasSociologijos kursinis darbas
KategorijaSociologija
TipasKursiniai darbai
Apimtis46 puslapiai 
Literatūros šaltiniai19
Dydis103.62 KB
AutoriusLinxmutiz
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2004 m
Klasė/kursas3
Mokytojas/Dėstytojasdoc. dr. N. Kasatkina
Švietimo institucijaVytauto Didžiojo Universitetas
FakultetasPolitikos mokslų ir diplomatijos institutas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Buvusiu kaliniu adaptacines problemos ir ju pateikimas spaudoje [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 46 puslapiai 
  • Vytauto Didžiojo Universitetas / 3 Klasė/kursas
  • doc. dr. N. Kasatkina
  • 2004 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą