Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Sociologija>Moterų užimtumas ir padėtis darbo rinkoje

Moterų užimtumas ir padėtis darbo rinkoje

  
 
 
1234567891011121314151617181920212223242526272829303132333435363738394041
Aprašymas

Summary. Santrauka. Įvadas. Tyrimo tikslas – išsiaiškinti, kas trukdo moterims efektyviai dalyvauti darbo rinkoje ir darbo rinkos profesiniam mokyme. Moterų užimtumo ir padėties darbo rinkoje analizės teoriniai aspektai. Moterų padėtis šalies darbo rinkoje. Veiksniai, trukdantys moterims efektyviai dalyvauti darbo rinkoje. Moterų įsidarbinamumo poreikiai. Darbo rinkos profesinis mokymas – efektyvi moterų nedarbo sprendimo priemonė. Nepakankamas moterų dalyvavimas darbo rinkos profesiniame mokyme. Moterų dalyvavimo darbo rinkos profesiniame mokyme tyrimo metodologija ir bendrasis dizainas. Tyrimo metodika. Duomenų rinkimo metodas. Tyrimo organizavimas. Tiriamoji imtis. Rezultatai ir duomenų interpretacija. Bendri duomenys apie tyrimo respondentus. Respondenčių požiūris į moterų padėtį darbo rinkoje. Moterų įsidarbinimo poreikiai ir veiksniai, joms trukdantys efektyviai dalyvauti darbo rinkoje. Respondenčių sugebėjimų įsivertinimas ir jų požiūris į profesinius mokymus. Empirinio tyrimo rezultatų apibendrinimas. Išvados. Rekomendacijos.

Ištrauka

"Moters padėtį šeimoje ir įvairiose visuomenės gyvenimo srityse žymia dalimi apsprendžia jos vieta profesinio užimtumo sferoje, kitaip tariant, darbo rinkoje"(Lietuvos demografiniai pokyčiai ir gyventojų politika, 1995, p.195). Vystantis mokslui, augant konkurencijai darbo rinkoje, tobulėjant technologijoms, kinta ir atskirų profesijų ar jų grupių paklausa, įgytos žinios sensta. Moterys bedarbėmis dažniausiai tampa dėl nepaklausių darbo rinkai profesijų bei neturėdamos jokio profesinio išsilavinimo. Problematiškas tampa ir grįžimas į darbo rinką po atostogų, skirtų mažamečių vaikų auginimui ir vyresnio amžiaus moterims. Jos dažnai skundžiasi, kad jų įgytos kompetencijos jau būna praradę funkcinę prasmę ir jos nepasiruošę konkuruoti darbo rinkoje. Tokia moterų padėtis užkerta kelią sėkmingai jų integracijai į darbo rinką. Bedarbės moterys tampa psichologiškai pažeidžiamesnės, netekdamos ekonominio savarankiškumo mažiau pasitiki savimi, nebelieka terpės kur galėtų save išreikšti, realizuoti savo galimybes, įgūdžius. Todėl moterims labai svarbi jų padėtis darbo rinkoje, užimamos pareigos, profesinės karjeros galimybės.
"Nepakankamas moterų dalyvavimas ekonominiame gyvenime rodo, kad reikšminga žmogiškųjų išteklių dalis (išsimokslinimo, kvalifikacijos ir sugebėjimų prasme) yra nepanaudojama" (V. Kanopienė, 2001, p.149).
Tyrimo problema: bedarbių moterų kvalifikacijos trūkumai kartu su moterų socialine-ekonomine ir šeimynine situacija sudaro sudėtingą veiksnių, neleidžiančių daugeliui bedarbių moterų įsidarbinti, kompleksą.
Problemos aktualumas: Kauno darbo biržos duomenys 2002 – 2005 metų laikotarpyje rodo, kad nors ir yra ryškus bedarbių sumažėjimas, tačiau visgi moterys šiame laikotarpyje sudaro didžiausią procentą visų bedarbių: 2002 metais Kauno mieste ir rajone užfiksuota 17459 tūkst. bedarbių, iš jų – 9477 (54,3%) moterų; 2003 metais – 14665 tūkst., iš jų - 8421 (57,4%) moterų; 2004 metais - 10227, iš jų – 6070 (60,5%) moterų; 2005 metais - 7581, iš jų - 4726 (62,3%) moterų (prieiga per internetą: http://www.ldb.lt/LDB_Site/index.htm [žiūrėta 2006-03-12]). Didžiąją moterų bedarbių dalį sudaro turinčios nepaklausias darbo rinkoje profesijas ar neturinčios jokios kvalifikacijos.
Lietuvoje buvo atlikta nemažai sociologinių tyrimų, siekiant nustatyti moterų padėtį šeimoje, švietimo sistemoje, darbo rinkoje bei kitose visuomenės gyvenimo srityse. R. Matiušaitytė (2001) tyrė probleminių darbo rinkos grupių padėtį darbo rinkoje, tame tarpe ir moterų, A. Valackienė (2001) - diskriminaciją, J. Lukoševičienė (1998) – darbo paieškos problemas, J. Paluckienė (1998) – darbo užmokesčių skirtumus, V.Kanopienė (1995) – moterų padėtį darbo rinkoje. Taip pat statistiškai nagrinėjamas moterų užimtumas ir nedarbas kiekvienų metų laikotarpyje ir vykdoma jų lyginamoji analizė. Tokie ir panašūs tyrimai labai svarbūs, siekiant pagerinti moterų padėtį visuomenėje, didinant jų užimtumą ir mažinant nedarbą. Darbo rinkos profesinis mokymas kaip tik skirtas suaugusiems, pirmiausia bedarbiams, kurie nori įgyti profesines kvalifikacijas, paklausias darbo rinkoje, persikvalifikuoti.
Tyrimo tikslas – išsiaiškinti, kas trukdo moterims efektyviai dalyvauti darbo rinkoje ir darbo rinkos profesiniam mokyme.
Tyrimo uždaviniai:
1) Nustatyti moterų padėtį šalies darbo rinkoje, sąlygojamą horizontalios ir vertikalios segregacijos.
2) Išsiaiškinti veiksnius, trukdančius moterims įsidarbinti.
3) Nustatyti moterų įsidarbinamumo poreikius.
4) Išskirti ir analizuoti darbo rinkos profesinį mokymą ir jo taikymą sprendžiant moterų nedarbo problemą.
5) Nustatyti nepakankamo moterų dalyvavimo darbo rinkos profesiniame mokyme priežastis.
6) Atlikti moterų dalyvavimo darbo rinkoje ir darbo rinkos profesiniame mokyme empirinį tyrimą, siekiant išskirti jų įsidarbinamumo poreikius, įsidarbinamumą trukdančius veiksnius bei jų dalyvavimo darbo rinkos profesiniame mokyme ribotumą.
7) Pateikti rekomendacijas moterų nevyriausybinėms organizacijoms, Vyriausybei bei darbo rinkos profesinio mokymo centrams.

Tyrimo klausimas:
Ar darbo rinkos profesinis mokymas padeda išspręsti moterų nedarbo problemą?

Tyrimo objektas – moterų nedarbas, sąlygojamas jų nepasiruošimo darbo rinkai ir darbo rinkos profesinis mokymas kaip atisitikimas moterų įsidarbinamumo poreikiams.

Tyrimo metodai:
Teoriniai: mokslinės literatūros (edukologinės, sociologinės, psichologinės ir kitos artimos darbo temai) bei dokumentų ir straipsnių, susijusių su darbo rinkos profesiniu mokymu ir moterų bedarbyste, analizavimas, lyginimas ir sisteminimas.
Empiriniai: kiekybinis tyrimas – anketinė apklausa naudota duomenims apie Kauno moterų įsidarbinamumo poreikius, veiksnius, trukdančius joms įsidarbinti bei moterų dalyvavimo profesiniame mokyme rinkimui. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasSociologijos kursinis darbas
KategorijaSociologija
TipasKursiniai darbai
Apimtis39 puslapiai 
Literatūros šaltiniai19 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis116.89 KB
AutoriusDovilė
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2006 m
Klasė/kursas4
Mokytojas/DėstytojasVidmantas Tūtlys
Švietimo institucijaVytauto Didžiojo Universitetas
FakultetasSocialinių mokslų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Moteru uzimtumas ir padetis darbo rinkoje [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 39 puslapiai 
  • Vytauto Didžiojo Universitetas / 4 Klasė/kursas
  • Vidmantas Tūtlys
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+1
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą